Kalendarz Imprez Nowohuckich

Wystawa Witolda Urbanowicza „Teraz Urbanowicz”


Miejsce:
Ośrodek Kultury im. Cypriana Kamila Norwida
Termin:
Nov. 15, 2019 o 17:00
Organizator:
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
Typ wydarzenia:
Wystawa

„Teraz Urbanowicz” to nowa odsłona wystawy z cyklu „Sztuka Nowej Huty od lat 50. do 70. XX wieku”, na której prezentujemy prace nowohuckich artystów.

Zapisz w kalendarzu

Opis wydarzenia


Wystawa Witolda Urbanowicza „Teraz Urbanowicz”

 

15 listopada 2019 r. - 30 września 2020 r.

Galeria Huta Sztuki, os. Górali 5

 

Wernisaż: 15 listopada 2019 r., godz. 17.00. Wstęp wolny.

 

„Teraz Urbanowicz” to nowa odsłona wystawy z cyklu „Sztuka Nowej Huty od lat 50. do 70. XX wieku”, na której prezentujemy prace nowohuckich artystów.

 

Tym razem oddajemy przestrzeń Witoldowi Urbanowiczowi - artyście, który zapewnił sobie stałe miejsce w historii sztuki. W swej twórczości potrafił łączyć awangardową postawę z szacunkiem do ponadczasowych wartości malarskich, umiał wyrazić swoją epokę i środowisko.

Na wystawie można zobaczyć prace z lat 60. i 70. XX wieku, m.in.  słynne obrazy z serii „Czarnych kwadratów”, a także mniej znane dzieła; obrazy w kontrastowych, geometrycznych  układach, czystych barwach, malowane techniką kładzenia płaskich, gładkich i szerokich powierzchni. Ten okres w twórczości artysty to przykład jego nowego, płaszczyznowego stylu.

 

Obrazy Urbanowicza już od najwcześniejszych lat poddawane były różnym eksperymentom fakturowym, znajdując się w kręgu najbardziej aktualnej wówczas tendencji w sztuce światowej. Urbanowicz zaczynał malarską karierę jako surrealista i ekspresjonista. Zafascynowany geometrycznym „malarstwem materii", w latach sześćdziesiątych poświęcił się temu rodzajowi sztuki. Ów formalny eksperyment i przekonanie, że obraz można „malować wszystkim", zaowocowały wielowarstwowymi, eklektycznymi pracami o niejednolitej strukturze. Urbanowicz tworzył swoje obrazy używając piasku, żwiru, gipsu, skóry, szmacianych ścinków i sznurków. Później, na ponad dziesięć lat, najważniejsze miejsce zajął w jego twórczości kolor. W latach 80. do "tradycyjnych" rysunków i obrazów wprowadził dynamiczne, abstrakcyjne lub animistyczne formy, a nasycone barwy zastąpiły ostre kontrasty czerni i bieli.

Wystawa prac Witolda Urbanowicza jest wpisana w stałą ekspozycję Galerii Huta Sztuki obejmującą kilkadziesiąt prac artystów ze środowiska plastyków Nowej Huty. Artysta ten był jednym z członków tzw. Grupy Nowohuckiej, zwanej często także Grupą 5-ciu. Razem z przyjaciółmi: Julianem Jończykiem, Januszem Tarabułą, Jerzym Wrońskim i Danutą Urbanowicz, od 1956 r. wystawiali wspólnie w Klubie MPiK w Nowej Hucie. To właśnie oni współtworzyli jedno z najciekawszych zjawisk sztuki powojennej - malarstwo materii. W Galerii Huta Sztuki prezentowane są zarówno ich dzieła, jak i prace autorstwa Mariana Kruczka, Eugeniusza Muchy, Walentego Gabrysiaka, Janusza Trzebiatowskiego, Józefa Szajny czy Lucjana Mianowskiego. Stałe miejsce ma również ekspozycja prac z lat 1950-1970, od socrealistycznych obrazów Erwina Czerwenki, takich jak „Robotnicy na budowie Nowej Huty” czy „Namioty junaków”, przez wcześniej nieeksponowaną „Panoramę Nowej Huty” z lat 50. autorstwa Witolda Chomicza, po sztukę współczesną.

 

Witold Urbanowicz urodził się w 1931 r. w Oszmianie w województwie wileńskim. W latach 1950 - 1956 studiował na ASP w Krakowie. Był uczniem profesorów: Zygmunta Radnickiego, Zbigniewa Pronaszki, Czesława Rzepińskiego i Jonasza Sterna. Po raz pierwszy wystawiał pod patronatem Marii Jaremy, Jonasza Sterna i Tadeusza Kantora. Wraz z przyjaciółmi współtworzył Grupę 5-ciu. Był także członkiem Grupy Krakowskiej. W latach 1972-74 pracował jako wykładowca na ASP w Krakowie. Następnie prowadził pracownie rysunku i malarstwa na UMCS w Lublinie (1972-1981). Był też wykładowcą w filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie.  Mieszkał i pracował w Krakowie w dzielnicy Nowa Huta.

Brał udział w około 200 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, m.in. w Austrii, Czechosłowacji, Rosji, Ukrainie, Łotwie, Turcji, Danii, Holandii, Anglii, Francji, Niemczech, USA. Jego prace znajdują się w zbiorach: Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Narodowego w Szczecinie, Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, Muzeum Okręgowego w Białymstoku, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie  oraz Galerii Huta Sztuki Ośrodka Kultury im C. K. Norwida  w Krakowie.

 

Szczegółowe informacje:

Galeria Huta Sztuki

Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida

os. Górali 5, 31-959 Kraków

tel. 12 644 27 65 wew. 25, hutasztuki[at]okn.edu.pl

http://okn.edu.pl/index.php/propozycjekulturalne/galeria-huta-sztuki

https://www.facebook.com/hutasztuki/

Skomentuj to wydarzenie


comments powered by Disqus
Inne wydarzenia w tym miejscu

Jak wystawiano w Nowej Hucie
July 26, 2020 o 14:00

Spacer miejski prowadzony przez Monikę Kozioł, badaczkę historii Nowej Huty w ramach Festiwalu Otwarte Mieszkania

Zapraszamy do stworzenia obrazu miejskiego. Każdy jest artystą!

Inne wydarzenia organizatora

Rodzinny spacer poznawczo-badawczy wzdłuż jurajskiej rzeki Dłubni.

W rytmie bliskości – warsztaty muzykoterapeutyczne

Marzy Wam się jakiś koncert, wystawa, performance, a może innowacyjne warsztaty artystyczne? Opowiedzcie o tym!

Dla dzieci czy dla dorosłych?
July 14, 2020 o 17:00

Rozmowy o książkach przeznaczonych dla dzieci, a lubianych przez dorosłych

Bystry Bobas – zajęcia sensoryczno-rozwojowe dla dzieci w wieku 0-3 lata.

Pozostałe wydarzenia

Marzy Wam się jakiś koncert, wystawa, performance, a może innowacyjne warsztaty artystyczne? Opowiedzcie o tym!

Doradzimy, porozmawiamy i wspólnie poszukamy rozwiązań

Rodzinny spacer poznawczo-badawczy.

Chwytanki, czyli warsztat rozwojowy dla dzieci i rodziców