Kalendarz Imprez Nowohuckich

Seewerk – podziemne fabryki gazów bojowych III Rzeszy. Slajdowisko członków Małopolskiego Stowarzyszenie Miłośników Historii Rawelin


Miejsce:
C-2 Południe Cafe
Termin:
Aug. 19, 2019 o 19:00
Organizator:
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
Typ wydarzenia:
Slajdowisko

Slajdowisko pt.: „Seewerk – podziemne fabryki gazów bojowych III Rzeszy”, w ramach cyklu „Podróże z historią w tle”.

Zapisz w kalendarzu

Opis wydarzenia


Seewerk – podziemne fabryki gazów bojowych III Rzeszy. Slajdowisko członków Małopolskiego Stowarzyszenie Miłośników Historii Rawelin

 

19 sierpnia 2019 r., godz. 19.00

C-2 Południe Cafe, os. Górali 5

 

Ośrodek Kultury Norwida oraz Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii Rawelin zapraszają na slajdowisko pt. „Seewerk – podziemne fabryki gazów bojowych III Rzeszy”, w ramach cyklu „Podróże z historią w tle”. Wstęp wolny.

 

Tym razem nasz szlak prowadzi pod ziemię. Miejsce dość tajemnicze, bo jeszcze do niedawna było białą plamą na mapie. Miejsce na którym swoje piętno odcisnęły dwa systemy totalitarne. Budowla kompleksu rozpoczęła się 1939 roku. Na potrzeby fabryki trifluorku chloru wykonano ogromną podziemną instalację. Budowla musiała być dobrze zabezpieczona, gdyż substancja tam produkowana jest wysoce nie stabilna. Po wojnie obiektem opiekowała się Armia Czerwona. Powstał w nim ośrodek dowodzenia Układem Warszawskim oraz 30 obiektów na powierzchni. Zwiedzanie kompleksu to nie tylko spacer po dawnych halach fabrycznych. To również przeciskanie się kanałami technologicznymi oraz wędrówka tunelami wentylacyjnymi. Z pewnością nie jest to miejsce dla osób mających problemy z klaustrofobią. Zabieramy Państwa do schronów 15 metrów pod ziemię. Tym razem jednak czołówki nie będą potrzebne.

 

Podróże z historią w tle

Podczas wycieczek i urlopowych podróży odwiedzamy wiele ciekawych miejsc. Podziwiając piękno przyrody lub zachwycając się wspaniałą architekturą czy klimatem zwykle mijamy często opuszczone, zdecydowanie mniej znane a także fascynujące miejsca związane z historią, zwłaszcza tą współczesną. O takich właśnie miejscach związanych głównie z architekturą militarną XIX i XX wieku na naszych slajdowiskach opowiadać będą pasjonaci tego typu turystyki. Być może te spotkania staną się inspiracją aby podczas kolejnego urlopu zrobić sobie np. krótką przerwę w plażowaniu i ochłodzić się w cieniu jakichś ciekawych fortyfikacji, które można odnaleźć nawet w najbardziej egzotycznych destynacjach.

 

Szczegółowe informacje:

Dział Animacji i Promocji Kultury

Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida

os. Górali 5, 31-959 Kraków

tel. 12 644 27 65, w. 18, animacja[at]okn.edu.pl

www.okn.edu.pl

www.facebook.com/oknorwid

Skomentuj to wydarzenie


comments powered by Disqus
Inne wydarzenia organizatora

Spotkania etnograficzne prezentujące tradycje i obrzędy kultury ludowej z regionu krakowskiego dotyczące świąt Bożego Narodzenia.

Spotkanie poświęcone książce Agnieszki Drotkiewicz pt. „Nieszpory”. Prowadzenie: Barbara Cygan. Wstęp wolny.

Spotkanie inaugurujące nowy cykl pn. „Religioznawczy podróżnik”. Wstęp wolny.

Inauguracja 19. edycji historycznego programu edukacyjnego dla młodzieży klas 7. i 8. szkół podstawowych oraz szkół średnich. Wstęp wolny.

W grudniu dzieci spotkają się z bajkami duńskimi: Królowa śniegu, Calineczka i Brzydkie Kaczątko. Wstęp: 6 zł.

Pozostałe wydarzenia

Spektakl inspirowany powieścią „Cena” Waldemara Łysiaka

Klub Super Mama to miejsce spotkań, zdobywania wiedzy i nowych umiejętności.

książka o miłości – o jej poszukiwaniu i nieumiejętności wyrażenia

DKF „Kropka”: Jestem Joe
Dec. 12, 2019 o 18:00

Pokaz filmu „Jestem Joe”, reż. Ken Loach. Po seansie odbędzie się dyskusja, którą poprowadzą Jakub Bem i Przemysław Piotrowski. Wstęp: 12 zł.

Andrzej Poniedzielski w roku 2019 obchodzi 40-lecie pracy twórczej i 65. urodziny!

Kolejne z comiesięcznych spotkań twórczych Magiel Sztuki. Tym razem skupimy się na postaci Janiny Sobór. Wstęp: 8 zł.